GF maʼlumotlariga koʻra, mudofaa byudjeti eng yuqori boʻlgan top beshta mamlakat ' AQSH (895 milliard dollar), Xitoy (267 milliard dollar), Rossiya (126 milliard dollar), Hindiston (75 milliard dollar) va Saudiya Arabistonidir (74 milliard dollar).
Taʼkidlash joiz, Oʻzbekiston harbiy salohiyati boʻyicha 145 mamlakat orasida 58-oʻrinni egalladi.
Toshkentda bugʻdoy zang kasalligiga qarshi kurash boʻyicha seminar boʻlib oʻtdi
Toshkent shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) tomonidan bugʻdoy zang kasalligining oldini olish va unga qarshi kurash boʻyicha seminar tashkil etildi.Ushbu tadbirda hukumat vakillari, tadqiqotchilar, naslchilik va urugʻchilik mutaxassislari hamda qishloq xoʻjaligi sohasidagi asosiy manfaatdor tomonlar ishtirok etdi. Seminar bugʻdoy zang kasalliklarini samarali boshqarish uchun milliy salohiyatni mustahkamlash va mintaqaviy hamkorlikn
NAZORAT OSTIDAGI SHAXSLAR BILAN
Jinoyat joyini o‘rganish – dalillarni topish, yig‘ish va hujjatlashtirish, gumon qilinuvchilarni aniqlash uchun barmoq izlari tahlili, qalbaki hujjatlarni tekshirishda ekspert-kriminalistdan kuchli tahlil qilish va diqqat bilan ishlash qobiliyatiga ega bo‘lish, sabr-toqat va aniqlik bilan xulosani taqdim eta bilish talab etiladi. Namangan viloyati Davlatobod tumani IIB Ekspert-kriminalistika guruhi xodimlari o‘tgan yili tuman hududida sodir etilgan 284 ta hodisa va jinoya