Jinoyat joyini o‘rganish – dalillarni topish, yig‘ish va hujjatlashtirish, gumon qilinuvchilarni aniqlash uchun barmoq izlari tahlili, qalbaki hujjatlarni tekshirishda ekspert-kriminalistdan kuchli tahlil qilish va diqqat bilan ishlash qobiliyatiga ega bo‘lish, sabr-toqat va aniqlik bilan xulosani taqdim eta bilish talab etiladi.
Namangan viloyati Davlatobod tumani IIB Ekspert-kriminalistika guruhi xodimlari o‘tgan yili tuman hududida sodir etilgan 284 ta hodisa va jinoyat joyini ko‘zdan kechirishda ishtirok etdi. Jarayonda
219 ta ashyoviy dalillar olingan. 54 ta tadqiqot bajarilgan. 18 ta jinoyat qo‘l barmoq izlari orqali «shaxsni identifikatsiya qilish» tizimi yordamida fosh etildi.
12 ta jinoyat fotosurat va videoyozuvlar yordamida aniqlangan. Soha mutaxassislari 2500 ga yaqin tezkor qidiruv va tergov harakatlarida ishtirok etishgan. Shaxsan o‘zim ishtirokimda 62 ta ekspertiza ishlari bajarildi. Ayrim ishlarni misol tariqasida keltirib o‘taman.
«Orzu» mahallasida yashovchi H.A. ismli ayol tilla buyumlari yo‘qolganligi haqida murojaat qiladi. Ushbu holat yuzasidan voqea joyiga borib o‘rganilganda, hodisa joyiga kirishdagi ikki qanotli eshikni ko‘zdan kechirish vaqtida olingan qo‘l barmoq izlari 1985-yilda tug‘ilgan N.E.ga tegishli ekani ma’lum bo‘ldi.
2024-yil 6-avgust kuni «Navbahor» mahallasida
yashovchi fuqaroning xonadonida bosh sohasida tan jarohati olgan holatda jasadi topildi. Qotil iz qoldirmaslikka harakat qilgan. Lekin xonadondagi daftarda uning barmoq izlari qolib ketgan. Ular 1975-yilda tug‘ilgan A.U.ga tegishli ekani ayon bo‘ldi.
Aniqlanishicha, marhuma qarzdor bo‘lgan. Gumon qilinuvchi undan pullarini olgani kelganida o‘rtalarida janjal chiqqan. Shunda gumon qilinuvchi mehmonxonadagi shisha idish bilan ayolning boshiga bir necha marotaba urgan. Yetkazilgan tan jarohati tufayli uy bekasi vafot etgan. Bu kabi misollarni ko‘plab keltirish mumkin.
– Yil boshidan buyon 40 marotaba voqea joyiga chiqdim. 13 ta tadqiqot va
9 ta ekspertiza ishlarini amalga oshirdim. Bundan tashqari, targ‘ibot-tashviqot ishlari ham olib bormoqdamiz. Xususan, yaqinda Davlatobod tumani madaniyat markazida Ekspert-kriminalistika markazida joriy etilgan yuridik va jismoniy shaxslarga ekspertlik ilmiy-tadqiqot hamda axborot xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha targ‘ibot ishlari olib borildi.
Shuningdek, tuman tibbiyot birlashmasi ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikasi xodimlari o‘rtasida ham tushuntirish ishlari olib borildi. Zimmamizdagi mas’uliyatli vazifalarni amalga oshirish jarayonida dalillarni sinchkovlik bilan tahlil qilayotganimiz samara bermoqda.
Azamjon BABAYEV,
Davlatobod tumani IIB EKG katta eksperti, mayor.
BAXT VA TOTUVLIK OSHYONI
– Turmush o‘rtog‘im bilan bir mahallada ulg‘ayganmiz, bir maktabda tahsil olganmiz, – deydi Mushtariybegim. – Keyin Namangan davlat universiteti qoshidagi akademik litseyni ham birin-ketin bitirdik. IIV Akademiyasiga o‘qishga kirganimda, Isomiddin aka 3-kursda o‘qirdi. Ochig‘i, uydan olisda bo‘lganingda, mahalladoshing, maktabdoshing ko‘zingga boshqacha ko‘rinib ketarkan. Oldinlari uncha gaplashmagan bo‘lsak-da, o‘qish payti hol-ahvol so‘rab, xabardor bo‘lib turar
“Qashqadaryoda goʻsht, Xorazmda baliq, Samarqandda uzum”: qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirishda qaysi viloyatlar yetakchi?
Oʻzbekiston Respublikasi Statistika agentligining maʼlumotlariga koʻra, 2024-yilda qishloq, oʻrmon va baliq xoʻjaliklari mahsulot (xizmat)larining umumiy hajmi 467,0 trillion soʻmni tashkil etdi. Mamlakatning turli hududlari qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirishda turli yoʻnalishlarda yetakchilik qilmoqda.Fargʻona viloyati donli ekinlar yetishtirish boʻyicha mamlakatda peshqadamlik qildi. Bu hududda 998,5 ming tonna donli ekinlar yetishtirilib, mamlakat ehtiyojini qondirishda k