Бир қўшиқ тарихиЎзбекистонда хизмат кўрсатган санъат арбоби, таниқли режиссёр Мақсуд Юнусов ўзи суратга олаётган «Бобур» видеофильми учун қўшиқ ижро этадиган хонанда излаб юрган кезлари. Бир куни танишларидан бири унга: «Бугун Олтиариқдан «Ёшлар куйлаганда» концерт да
16
– Hududimizdagi mahalliy aholi asosan dehqonchilik, hunarmandchilik va tikuvchilik bilan shug‘ullanishadi. Yil boshidan buyon hali voyaga yetmagan 6 nafar maktab bitiruvchilari bilan suhbatlashib, ularni ishga joylashtirdik. Maqsad yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etgan holda ular o‘rtasida jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan, – deydi leytenant Sh. Komiljonov. Sh. Komiljonov sportga ham alohida mehr qo‘ygan bo‘lib, qo‘l jangi bilan 6 yildan
22
2024-yil davomida Xitoydan Oʻzbekistonga 74 ming 304 nafar turistlar tashrif buyurgan. Bu haqida 'Statistika agentligi' maʼlumot berdi.Unga koʻra, 2024-yilda Xitoydan Oʻzbekistonga kelgan turistlarning asosiy safar maqsadlari sayohat, xizmat yuzasidan, qarindoshlarini yoʻqlash, tijorat, oʻqish hamda davolanish boʻlgan.Eng koʻp turistlar sayohat maqsadida tashrif buyurgan boʻlib, ularning soni 57 ming 141 nafarni, undan keyingi oʻrinlarda qarindoshlarini yoʻqlash maqsadida kelganlar 1
49
Bugun O'zbekiston Milliy kino san'ati saroyida O'zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi 'Hujjatli va xronikal filmlar kinostudiyasi' DUK tomonidan Toshkent tibbiyot akademiyasi bilan hamkorlikda 'Xalq yuragi' turkum doirasida suratga olingan 'Baxtim shul ' o'zbekning Zulfiyasiman' hujjatli filmining namoyishi bo'lib o'tdi.Namoyishda Kinematografiya agentligi vakillari, talaba-yoshlar, kinoijodkorlar hamda kino ixlosmandlari ishtirok etishdi. Mazkur filmni