Дунё бўйича ҳар 100 нафар ўлган кишининг 2 нафари қарилик, қолган 98 нафари эса турли тасодифлар оқибатида бевақт ҳалок бўлади.
* * *
Мисрда қайнатилган карам тансиқ таом сифатида зиёфат сўнгида дастурхонга тортилади.
Кўрсичқон ер остидаги инида ётган ҳолда ер устидаги товушни эшитади ва янги йўл очиб, ўлжага ташланади.
Ҳар хил жониворларда рангни фарқлаш турлича кечади. Масалан, мушук олти, от тўрт хил рангни фарқлайди.
Аквариум балиқлари камалак ҳосил қилинганда фақат сариқ ва яшил рангга интилишади.
Одам 1 минутда ўртача 25 мартагача кўзини қисади ва бунда ҳар гал кўз секунднинг икки улушигача юмуқ туради.
Қадимги саксларда келин рози бўлса, совчиликка келган куёвни лавлагидан тайёрланган кисел билан сийлашган.
Дунёдаги энг баланд бўйли ўсимлик – Калифорния секвоясининг бўйи 112,7 метрга тенг.
Ўн дақиқа ичида ичилган 1 литр ароқ умумий наркоз олганнинг кучини беради.
Чўпон ҳар бир хивчин урганидаги тезлиги соатига 1100 километрни ташкил этади.
Киши бир қадам ташлаганида танасининг 54 та мушаги ҳаракатга келади.
М.АҲАДОВ тайёрлади.
AQSH Mudofaa vazirligi mamlakat armiyasini sezilarli darajada qisqartirishni koʻrib chiqmoqda
AQSH Mudofaa vazirligi Amerika armiyasini sezilarli darajada qisqartirish imkoniyatini koʻrib chiqmoqda. Bu haqda 'CNN' Pentagon tomonidan tayyorlangan hujjatlarga tayanib xabar bermoqda.'Koʻrib chiqilayotgan rejalar orasida jangovar boʻlinmalarni birlashtirish, ehtimol, qoʻshma kuchlarni rivojlantirish va tayyorlash uchun masʼul boʻlgan idorani tugatish hamda AQSH qoʻshinlarining Yaponiyadagi mavjudligini kengaytirmaslik kiradi', ' deyiladi nashrda.Taklif etilayotgan chora-tadbirlar Dona
Rossiya Yevropa xavfsizligiga asosiy tahdid – Yevropa Ittifoqi
Yevropa Ittifoqining yangi mudofaa boʻyicha Oq kitobida Rossiya yaqin kelajakda Yevropa xavfsizligiga 'fundamental tahdid' boʻlib qolishi taʼkidlangan. Ushbu hujjat 2030-yilgacha Yevropa mudofaasining operativ tayyorgarligi boʻyicha tahlillarni oʻz ichiga oladi. Bu haqda DW nashri xabar berdi.Hujjatda Rossiya yadro qurollari borasida agressiv siyosat olib borayotgani, Belarusga yadroviy qurol joylashtirayotgani va boshqa avtoritar davlatlar bilan hamkorligini kuchaytirayotgani taʼkidlangan
Rossiyada qarovsiz qolgan ikki nafar bola Oʻzbekistonga olib kelindi
Rossiya Federatsiyasida ota-ona qaramogʻisiz qolgan 2 nafar bola Oʻzbekistonga olib kelindi. Bu haqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi axborot xizmati'xabar berdi.Qayd etilishicha, bolalarning biri ota-onasining ishonchnomasi asosida Rossiyaga ketgan. Ikkinchisi esa 2023-yildan beri mehnat migratsiyasida, 9-sinf oʻquvchisi boʻlganidayoq opasining turmush oʻrtogʻi bilan Moskvaga borib, dastlab farrosh, keyinchalik esa qahvaxonada idish-tovoq yuvuvchi sifatida ishlab yurgan.Ikkala fuqaro ham
Olmaotaga qoʻna olmagan samolyotlar Toshkentga yoʻnaltirildi
Quyuq tuman tufayli Olmaota shahriga qoʻna olmagan ikkita reys Toshkentdagi muqobil aerodromga yoʻnaltirildi.'Loong Air' aviakompaniyasining Xanchjoudan Olmaotaga uchgan GJ8217 reysi 17-fevral kuni soat 23:05 Toshkentga qoʻndi. Yoʻlovchilar va ekipaj aʼzolari mehmonxonalarga joylashtirildi. Manzil aeroportga uchish mahalliy vaqt bilan soat 14:00 ga rejalashtirilgan.Bundan tashqari, 'Azimut' aviakompaniyasining Mineralne Vodi ' Olmaota yoʻnalishi boʻyicha AZO6141 reysi mahalliy vaqt bilan