• Энергия манбаидир. Хурмо таркибидаги катта миқдордаги глюкоза, фруктоза ва сахароза организмга куч беради. Табиий шароитда етиштирилган хурмо тамадди қилиш кундузги ҳолсизликни бартараф этади.
• Мия учун озуқадир. Фенол бирикмалари ва табиий антиоксидантларга эга бўлиб, Альцгеймер касаллигининг олдини олади.
• Қабзиятни бартараф этади. Унинг таркибидаги моддалар ошқозон-ичак тракти учун фойдали.
• Хурмо таркибидаги витамин ва минераллар, хусусан темир моддаси темир танқислиги сабабли вужудга келган камқонлик аломатларини енгиллаштиради.
• Юрак касалликларининг олдини олади. Тадқиқотларга кўра, хурмо қон томирларида ёғ тўпланишига олиб келадиган триглицерид даражасини пасайтиради ва қон-томир касалликларига чалиниш хавфини камайтиради.
• Кўз нурини асрайди. Хурмодаги каротиноид моддаси кўриш қобилиятини сақлаб қолишда муҳимдир.
• Суякларни мустаҳкамлайди. Хурмодаги бўр моддаси суяклар саломатлигини яхшилайди ва остеопороз касаллигини даволашда қўлланилади.
• Аллергияни камайтиради. Хурмо истеъмолидан сўнг аллергик ринитга чалинган беморларда ижобий ўзгаришлар қайд этилган.
Маҳлиё ХОЛОВА тайёрлади.
Nomaʼlum shaxs Olmaota aeroporti xodimasini pichoq bilan garovga oldi (+video)
Ijtimoiy tarmoqlarda Qozogʻistonning Olmaota aeroportida pichoq bilan qurollangan shaxs aeroport xodimasini garovga olgani aks etgan video tarqaldi.Maʼlum boʻlishicha, mazkur voqea bugun, 7-mart kuni soat 12:00 atrofida aeroportning ichki terminalida sodir boʻlgan.Olmaota aeroporti maʼmuriyati izohiga koʻra, pichoq bilan qurollangan erkak oʻzini yoʻlovchi sifatida koʻrsatib, parvoz oldidan xavfsizlik zonasiga yaqinlashgan. Aeroport xodimlari undan hujjatlarini koʻrsatishni soʻrashgani
Zelenskiy Germaniyaning boʻlajak kansleri bilan muloqot qildi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Germaniyaning boʻlajak kansleri bilan muloqot qildi.Zelenskiy Xristian-demokratik ittifoqi bloki rahbari Fridrix Mers bilan suhbat oʻtkazganini maʼlum qildi. Uning soʻzlariga koʻra, kelajakdagi hamkorlik muhokama qilindi.'Germaniya Ukrainaga havo hujumidan mudofaa tizimlarini yetkazib berishda yetakchi hisoblanadi va Ukrainaning moliyaviy barqarorligini taʼminlashda hal qiluvchi rol oʻynaydi', ' deydi Zelenskiy.Fridrix Mers suhbat oʻtkazilganini tasd
Yaponiyada yarim asrdagi eng dahshatli oʻrmon yongʻinlari kuzatilmoqda
Besh kundan beri Yaponiyada soʻnggi yarim asrdagi eng yirik oʻrmon yongʻinlari davom etmoqda.Yongʻin Ivate prefekturasining Ofunato hududida 2600 gektarga yaqin maydonni qamrab olgan. Buning oqibatida hukumat 4000 ga yaqin odamni evakuatsiya qilishga majbur boʻldi. Dastlabki maʼlumotlarga koʻra, bir kishi hayotdan koʻz yumgan, oʻnlab binolar vayron boʻlgan.Yongʻin fevral oyidan soʻngi kunlari boshlangan. Bunga oʻsha paytda Ofunato atigi 2,5 mm yogʻingarchilik kuzatilgani sabab boʻ