Jorj Formanning sportdagi yoʻli buyuk muvaffaqiyatlarga boy. U 1968-yil Mexikoda oʻtgan Olimpiya oʻyinlarida chempionlikni qoʻlga kiritgan. 1973-yilda esa superogʻir vazn toifasida professional boks boʻyicha jahon chempioniga aylangan. U oʻsha yillarda yana bir afsona Jo Freyzerni ikkinchi raundda nokautga uchratgan. 1974-yilda esa tarixga 'Rumble in the Jungle' nomi bilan kirgan jangida Muhammad Ali bilan toʻqnash kelib, magʻlubiyatga uchragan va boksdan vaqtincha ketgan.
Shunga qaramay, Forman oʻzida kuch topib, 1987-yilda ' 38 yoshida ' professional boksga qaytadi. 1994-yilda esa 45 yoshida Maykl Murerni magʻlubiyatga uchratib, tarixdagi eng keksa ogʻir vazn chempioni sifatida rekord oʻrnatadi. Bu rekord hanuzgacha yangilanmagan. U 1997-yilda 76 ta gʻalaba (68 ta nokaut), 5 magʻlubiyat bilan professional faoliyatini yakunlagan.
Boksdan keyingi hayotida ham Forman muvaffaqiyatga erishdi. U 'George Foreman Grill' brendini asos soldi va tadbirkor sifatida katta obroʻga ega boʻldi. U besh marta uylangan, 12 nafar farzandning (5 oʻgʻil, 7 qiz) otasi boʻlgan. Jorj Forman nafaqat sportda, balki hayotida ham iroda va sabr-matonat namunasi boʻlib qoldi. Uning xotirasi millionlab muxlislar qalbida saqlanadi.
“U har doim 18 yoshda qoladi” — “Bavariya”ning sobiq futbolchisi jarohatidan soʻng vafot etdi
Germaniyaning 'Bavariya' klubining sobiq yosh futbolchisi Go Szyasyuan fevral oyida boshidan olgan jarohati oqibatida 18 yoshida hayotdan koʻz yumdi.'Biz futbolni yaxshi koʻradigan bolamizni yoʻqotdik', deya xabar taqatdi ayni paytdagi uning jamoasi 'Beijing Guoan' futbol klubi.Futbolchi shu yilning 6-fevral kuni Ispaniyada 'RC Alkobendas'ga qarshi mashgʻulot oʻyini vaqtida jarohat olgan edi. Bir epizodda raqib uning boshiga tizzasi bilan urgan, shundan soʻng Szyasyuan hushini yoʻqotgan.
Olimpiada chempioni Abdumalik Xalokov bugun Ispaniyada prof boksdagi ikkinchi jangini oʻtkazadi
Bugun, 25-fevral kuni, Ispaniyaning Sevilya shahrida professional boks kechasi tashkil etiladi. Ushbu musobaqa 'Centro Deportivo San Pablo' sport majmuasida oʻtkazilib, bir qator mashhur bokschilar ringga chiqadi.Mazkur turnir oʻzbekistonlik muxlislar uchun ham ahamiyatli, chunki roʻyxatdan Abdumalik Xalokov ishtirokidagi jang ham oʻrin olgan. 'Parij-2024' Olimpiadasi chempioni hisoblangan bokschimiz professional ringdagi ikkinchi jangida venesuelalik Marlembron Akunyaga qarshi jang qiladi.
Husanovning jamoasi mehmonda “Nottingem”ga imkoniyatni boy berdi
Bugun, 8-mart sanasida APLning 28-turidan oʻrin olgan 'Nottingem Forest' ' 'Manchester Siti' uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Hamyurtimiz Abduqodir Husanov toʻliq harakat qilgan oʻyinda 'shaharliklar' 1:0 hisobida magʻlub boʻldi.Uchrashuvning dastlabki 45 daqiqaligi nursiz durang bilan tugagan boʻlsa, 83-daqiqaga kelib 'Nottingem' hujumchisi Kallum Xadson-Odoi gʻalaba golini urdi.'Oʻrmonchilar' mazkur oʻyinda zafar quchish orqali ochkolari sonini 51 taga yetkazib oldi va 3-oʻrindagi joyini m
Yapon “samurayi” nihoyat hamyurtimiz bilan jang qilishga rozi boʻldi
Yaponiyalik mutlaq chempion Naoya Inouening navbatdagi ikki jangi rasman tasdiqlandi. 'The Ring' nashrining xabariga koʻra, Inouening promouterlari amerikalik Ramon Kardenas va oʻzbekistonlik Murodjon Ahmadaliyev bilan jang oʻtkazish boʻyicha kelishuvga erishgan.Tomonlarning roziligiga qaramasdan, ushbu jang sodir boʻlishi bir shartning bajarilishiga bogʻliq. Ushbu kelishuvga binoan, Inoue avval 4-may kuni Las-Vegasda Kardenas bilan ringga chiqadi. Agar ushbu jangda gʻalaba qozonsa, 14-se