“Diplomatik xizmat aʼlochisi” va “Diplomatik xizmat fidoyisi” koʻkrak nishonlari taʼsis etildi
Hukumat qarori bilan tegishli nizomlar tasdiqlandi. Unga koʻra, 'Diplomatik xizmat aʼlochisi' va 'Diplomatik xizmat fidoyisi' koʻkrak nishonlari taʼsis etildi. Bu haqida 'OʻzA' xabar berdi.
Taʼkidlanishicha, 'Diplomatik xizmat aʼlochisi' koʻkrak nishoni bilan Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro maydondagi milliy manfaatlarini himoya qilish va mamlakat obroʻsini oshirish hamda davlatning tashqi siyosiy va iqtisodiy manfaatlarini samarali ilgari surish borasidagi vazifalarni vatanparvarlik ruhida, sidqidildan va namunali tarzda bajarayotgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tizimidagi hamda boshqa vazirlik va idoralar xodimlari taqdirlanadi.
Shuningdek, 'Diplomatik xizmat fidoyisi' koʻkrak nishoni bilan siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda Oʻzbekiston Respublikasining xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan ikki va koʻp tomonlama aloqalarining rivojlanishiga sezilarli hissa qoʻshgan chet el fuqarolari, fuqaroligi boʻlmagan shaxslar va Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolari, shu jumladan, xorijda doimiy yashaydigan vatandoshlar taqdirlanishi belgilangan.
Eslatib oʻtamiz, avvalroq, Prezident 'Oʻzbekistonda xizmat koʻrsatgan ekolog' faxriy unvonini taʼsis etish toʻgʻrisidagi qonunni imzolangan edi.
Mazkur unvon tabiatni asrash, iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va tabiiy resurslarni qayta tiklash borasida natijalarga erishgan ekofaollarga beriladi.
Yanvarda qancha benzin ishlab chiqarilgani ochiqlandi
2025-yilning yanvar oyida ayrim turdagi sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmi:' Avtomobil benzini ' 99 ming tonna' Ko'mir ' 408,8 ming tonna' Neft ' 55,1 ming tonna' Gaz kondensati ' 101 ming tonna' Avtobus ' 17 dona' Yuk avtomobillari ' 152 dona' Avtomobil dvigatellari ' 7 795 dona' Yengil avtomobillar (maxsus yengil avtomobillardan tashqari) ' 14 968 dona.