Shavkat Mirziyoyev Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi
Suhbat avvalida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bahor ayyomi - Navroʻz munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, mustahkam sogʻlik, farovonlik va muvaffaqiyatlar, birodar Oʻzbekiston va Turkmaniston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Doʻstlik, ishonch, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan koʻp qirrali Oʻzbekiston-Turkmaniston munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2024-yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollardan oshdi. Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xoʻjaligi, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida oʻzaro manfaatli hamkorlik rivojlanmoqda va kooperatsiya chuqurlashmoqda. Birgalikda 'Shovot - Toshovuz' chegaraoldi savdo zonasi tashkil etilmoqda, faol hududlararo aloqalar va madaniy-gumanitar almashinuv dasturi doirasida tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Oʻzbekiston va Turkmaniston yetakchilari mintaqaviy sheriklik, muhim forum va anjumanlarga tayyorgarlik koʻrish va ularni oʻtkazish masalalariga alohida toʻxtaldilar.
Samarqand shahrida 'Markaziy Osiyo plyus' formatida oʻtkaziladigan sammitlar hamda Toshkent shahrida mintaqa davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvi kun tartibi yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari joriy yil dekabr oyida Ashxobod shahrida Turkmaniston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan eʼlon qilingan Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida oʻtkaziladigan forum va boshqa xalqaro tadbirlar muhim ahamiyatga ega ekanini alohida taʼkidladi.
Toshkent viloyatida koʻprikning bir qismi qulab tushdi
Toshkent viloyati Ichki ishlar bosh boshqarmasi yoʻl harakati xavfsizligi boshqarmasi Yangiyoʻl tumanida shikastlangan koʻprik yuzasidan'maʼlumot berdi.Qayd etilishicha, bugun, 8-mart kuni Toshkent viloyati Yangiyoʻl tumani hududidan oʻtgan D 022 'Nurafshon sh. ' Oqqoʻrgʻon sh. ' Yangiyoʻl sh.' avtomobil yoʻlining 58 kilometrida joylashgan koʻprikning bir qismi shikastlangan.'Hozirda koʻprik tegishli tashkilotlar va Yoʻl harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan nazoratga oli
Yangi ish boshlagan tadbirkorlar birinchi xato uchun “javobgarlikdan sugʻurtalangan” boʻladi — Shavkat Mirziyoyev
Shavkat Mirziyoyevning kichik va oʻrta biznes vakillari bilan uchrashuvida yangi tadbirkorlar 'oyoqqa turib olishi' uchun, ayniqsa, ular faoliyat boshlagan birinchi yilda qoʻllab-quvvatlash juda muhimligi'taʼkidlandi.Masalan, oxirgi uch yilda 17,5 ming korxona tashkil etilganiga bir yil toʻlmasdan tugatilgan. Ayniqsa, Samarqand, Qashqadaryo, Xorazm, Jizzax viloyatlari masʼullari yangi korxonalar bilan ishlashda eng orqada ekani koʻrsatib oʻtildi.'Bundan buyon, tadbirkorlikka endi qadam qo
“Oʻrik gullaganda” festivali tabiat qoʻynidagi maroqli sayr sifatida nishonlandi
Botir MADIYOROV/'Xalq soʻzi'. Fargʻona viloyati hokimligi tashabbusi bilan Oltiariq tumanidan soʻng Rishton va Oʻzbekiston tumanida ham 'Oʻrik gullaganda' deb nomlangan yoshlar ijodiyoti festivali boʻlib oʻtdi.Rishton tumani 'Qalaynav' mahallasidagi bogʻlarda oʻtkazilgan tadbirda viloyatning shahar-tumanlaridan tashqari, Hindiston, Pokiston va Erondan kelgan sayyohlar ham ishtirok etdi. Festival doirasida milliy oʻyinlar, folklor jamoalari chiqishlari, sanʼatkor va hunarmandlar asarla
Fuqarolar yigʻini raislarining vakolat muddati 5 yilga uzaytirildi
Oʻzbekistonda fuqarolar yigʻinlari raislarining vakolat muddati uzaytirildi. Ushbu oʻzgartish 2025-yil 11-fevral kuni qabul qilingan OʻRQ-1027-sonli qonun asosida amalga oshirildi. Yangi tartibga koʻra, fuqarolar yigʻini raislari endi uch yil emas, besh yil muddatga saylanadi.Mazkur qonun 'Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari toʻgʻrisida'gi va 'Fuqarolar yigʻini raisi saylovi toʻgʻrisida'gi qonunlarga kiritilgan oʻzgartirishlar orqali rasmiylashtirildi. Unga koʻra, yangi