O‘zbek filmi — xalqaro festival g‘olibi
Jahon kinoijodkorlari tomonidan kinofestivalga jo'natilgan 2 mingdan ziyod filmlar ichida O'zbekiston teleradiokompaniyasi tizimidagi 'O'zbektelefilm' davlat muassasasi tomonidan ishlab chiqarilgan 'Aydinlar' badiiy filmi ushbu festivalda 'Eng yaxshi film' nominatsiyasida g'olib bo'ldi.
Ta'kidlash kerakki, 2021-yilda 'Aydinlar' filmi Bolgariya kino, televideniye va internet kommunikatsiya akademiyasi tomonidan o'tkazilgan IX xalqaro kino-telefestivalda Gran-Priga sazovor bo'lgandi.
Mazkur filmda qoraqalpoq yigitining chet elda o'qib, yurtiga qaytishi hamda Mo'ynoqda o'z muhabbatini uchratib, Vatandagi yangicha o'zgarishlarga guvoh bo'lishiga oid sarguzashtlari tasvirlanadi.
«ЖАСЫЛ» ЭКОНОМИКА –РАӮАЖЛАНЫӮ КЕПИЛИ
Руӯхый-ағартыӯшылық сабағыПүткил дүнья мәмлекетлери қатары, мәмлекетимиздиң де «жасыл» экономикаға өтиӯ мәселеси ең әҳмийетли турмыслық зәрүрлик болып тур. Көпшилик ӯатанласларымыз «жасыл» экономика дегенде тек ғана энергетика тараӯын реформалаӯдан ибарат деп есапла
51
Jahon kinoijodkorlari tomonidan kinofestivalga jo'natilgan 2 mingdan ziyod filmlar ichida O'zbekiston teleradiokompaniyasi tizimidagi 'O'zbektelefilm' davlat muassasasi tomonidan ishlab chiqarilgan 'Aydinlar' badiiy filmi ushbu festivalda 'Eng yaxshi film' nominatsiyasida g'olib bo'ldi.Ta'kidlash kerakki, 2021-yilda 'Aydinlar' filmi Bolgariya kino, televideniye va internet kommunikatsiya akademiyasi tomonidan o'tkazilgan IX xalqaro kino-telefestivalda Gran-Priga sazovor bo'lgandi.Mazkur filmda q
Jadidchilik faoli — Ismoil Gasprali ilmiy merosi targ‘ib etiladi
Bu haqda'Islom sivilizatsiyasi markazi Axborot xizmati ma'lum qildi.Jadidchilik harakatining yirik vakili Ismoil Gasprali barcha musulmon xalqlari maorifini rivojlantirishga katta hissa qo'shgan. U Boqchasaroyda ilk 'usuli jadid' maktabini ochib, yangi ta'lim uslubini joriy etgan. Shuningdek, u Buxoro, Samarqand va Toshkentda bo'lib, mahalliy ziyolilar bilan uchrashuvlar o'tkazgan va islohotlarni amalga oshirish uchun faol harakat qilgan.Gasprali 1883-yildan boshlab 'Tarjimon', 'Millat', 'Uyg'on