Unga koʻra, dollarning rasmiy kursi 10,80 soʻmga tushib, 13 008,95 soʻmni tashkil qildi.
Yevro kursi 65,40 soʻmga koʻtarilib, 13 619,42 soʻm etib belgilandi.
Rossiya rubli 0,67 soʻmga oshdi va 143,87 soʻmni tashkil qildi.
Dollar kursi biroz pastladi
Markaziy bank boshqaruvi 2025-yil 20-martdagi yigʻilishida asosiy stavkani 0,5 foiz bandga oshirib, yillik 14 foiz darajasida belgilash toʻgʻrisida qaror qabul qildi. Bu haqida Markaziy bankning rasmiy sahifasida maʼlum qilindi.Taʼkidlanishicha, bu qaror 'inflyatsion bosimlarning yuqori saqlanib qolishi, talabning barqaror oʻsib borishi va inflyatsion kutilmalarning kuchayishi fonida' qabul qilingan.Ushbu qaror kelgusi oylarda kutilayotgan inflyatsion xatarlarni inobatga olib, inflyatsion
“Gulfood — 2025” xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston milliy stendi namoyish etilmoqda
O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi axborot xizmati xabariga ko'ra, 'Gulfood' dunyodagi eng yirik oziq-ovqat mahsulotlari ko'rgazmalari qatoriga kiradi. Joriy yilda ushbu tadbir o'zining 30-yillik yubileyini nishonlamoqda va butun dunyodan kelgan yetakchi mutaxassislar hamda xalqaro xaridorlarni g'oyalar almashish, aloqalar o'rnatish va strategik hamkorlikni rivojlantirish maqsadida birlashtirmoqda.Bu yilgi ko'rgazmada dunyoning 129 ta mamlakatlaridan jami 5 500 dan ziyod korxona ishtirok etmoqda.
Ahmadali SHERNAZAROV/'Xalq soʻzi'. Sirdaryo viloyatida Vengriyaning 'ZA-Invest Poultry' kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyiha doirasida klasterning 130 gektar maydonida 8 ta parrandachilik fabrikasi, inkubator, kushxona va qayta ishlash sexlari, ozuqa ishlab chiqarish korxonasi, muzlatkich va maʼmuriy binolar quriladi. Loyiha toʻliq amalga oshirilgach yiliga 16 million dona broyler tovuq yetkazib beriladi va 120 ming tonna omuxta yem ishlab chiqariladi.Ushbu yirik loyihan